Mitropolitul Teofan, despre Patriarhul Teoctist: „Își iubea neamul și biserica și acestea i-au fost călăuzele care l-au îndrumat în viață și l-au pregătit pentru veșnicie”

Arhiepiscopia Iașilor Noiembrie 19, 2017   Autor: Tudorel Rusu

În cuvântul rostit după citirea Evangheliei, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Teofan a conturat personalitatea Preafericitului Părinte Patriarh Teoctist: „Evanghelia a fost izvor de inspirație pentru Părintele Patriarh Teoctist; din ea s-a hrănit de-a lungul întregii sale vieți și, hrănindu-se pe sine, a dorit să-i hrănească și pe alții, prin zidiri de biserici, prin tipărire de carte, prin propovăduirea cuvântului Evangheliei, deși vremurile nu erau tocmai ușoare. Părintele Patriarh Teoctist a fost cuprins, din fragedă tinerețe, de râvna cea după Dumnezeu. Duhul care l-a purtat pe Părintele Patriarh Teoctist a fost duhul iubirii de Dumnezeu și duhul iubirii de oameni. Între aceste două realități, adevăruri și izvoare de viață, s-a desfășurat petrecerea Părintelui Patriarh pe acest pământ. Și aceasta este și moștenirea pe care el a lăsat-o celor care l-au cunoscut și celor pe care i-a păstorit, celor care erau prezenți în inima sa și tuturor creștinilor din Sfânta Biserică Ortodoxă Română. Își iubea neamul și biserica și acestea i-au fost călăuzele care l-au îndrumat în viață și l-au pregătit pentru veșnicie”.

De asemenea, părintele paroh Andrei Costin a subliniat faptul că în Parohia Victoria au avut loc în acest an numeroase manifestări omagiale: „Simt că am și că avem datoria sfântă de a ține vie flacăra dragostei Preafericitului Părinte Teoctist pentru locurile natale. S-au împlinit, iată, 10 ani de când ctitorul nostru și sufletul acestui sfânt locaș s-a înălțat la Domnul, pe Care l-a slujit încă din tinerețe. Am încercat să transform acest an omagial într-unul deosebit și, începând cu ziua de naștere a Părintelui Patriarh, 7 februarie, și până în aceste zile, au avut loc în parohia noastră numeroase activități în acest sens: liturghii în sobor, conferințe, seri de muzică cultă, vizite din diferite colțuri ale țării și, prin grija părintelui protopop Lucian Leonte, emisiuni tv”.

În cadrul slujbei arhierești a avut loc și hirotesia întru duhovnic a tânărului preot Ciprian Albert Onu de la Parohia Ceir, comuna Todireni, Protopopiatul Botoșani.

La finalul Liturghiei, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei a sfințit o troiță ridicată în curtea bisericii din Victoria în memoria eroilor care s-au jertfit în timpul regimului comunist. Troița a fost realizată în toamna acestui an de către câteva familii de credincioși din localitate.

De la „biserica din păpușoi” la biserica Preafericitului Părinte Patriarh Teoctist

Parohia „Naşterea Maicii Domnului” din satul Victoria (la început, satul a purtat numele de Filipeşti, de la boierul Filipescu; denumirea de Victoria i-a fost dată în timpul regimului comunist), com. Stăuceni, jud. Botoşani, este o parohie mai nou înfiinţată. Până nu demult a fost filie a Parohiei „Înălţarea Domnului” din satul vecin Tocileni. Mai întâi, pe aceste pământuri ale boierului Filipescu s-a înălţat pe la anul 1921 o clopotniţă de lemn, adăugându-i-se cu timpul o capelă, prin osteneala şi cheltuiala unui locuitor al satului, Niculai Harabagiu. Pe la anul 1968 s-a zidit, de către vieţuitorii satului Victoria, o bisericuţă din chirpici numită „biserica din păpuşoi” sau „Schitul lui Mihai”, așa cum îi spunea Părintele Patriarh Teoctist. În 1986, într-o perioadă de mari încercări, împotriviri şi zbucium, au început lucrările de construcţie ale bisericii actuale şi s-au săvârşit prin purtarea de grijă, cheltuiala şi dragostea Părintelui Patriarh Teoctist, pe atunci Mitropolit al Moldovei şi Sucevei, sprijinit fiind de dragostea către sfântul locaş al vrednicilor vieţuitori ai locului.
În anul de la Hristos 1991, luna octombrie, ziua 13, Preafericitul Părinte Patriarh Teoctist, alături de Înaltpreasfinţitul Mitropolit Daniel al Moldovei şi Bucovinei şi înconjurat de un mare sobor de ierarhi, preoţi şi diaconi, au târnosit acest locaş cu hramul „Naşterea Maicii Domnului” (8 septembrie).

Tot sâmbătă, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Teofan a oficiat slujba Vecerniei la Biserica „Sf. M. Mc. Pantelimon” din satul Mânăstirea Doamnei.